Ekonomi

ABD Hazine Bakanı Yellen: Bankaları yakından izliyoruz

Yellen, dün ABD Başkanı Joe Biden’ın Kongre’ye sunduğu 2024 mali yılı bütçe teklifini görüştüğü Temsilciler Meclisi oturumuna katıldı.

Söz konusu oturumda üyelerin sorularını yanıtlayan Yellen, tahvil piyasasındaki baskı ve SVB Financial Group ile ilgili gelişmelerin sorulması üzerine, “Son dönemde bazı bankaları ilgilendiren gelişmeler var, dikkatle izliyorum. Bankalar finansal kayıp yaşadığında endişe konusu olmalı.”o cevapladı.

Bankanın hisse fiyatı dün yüzde 60’tan fazla değer kaybetmişti.

ABD Merkez Bankası’nın politika faizini beklentilerin üzerinde bir noktaya yükselteceğinin fiyatlanmasının ardından bazı bankaların tahvil statüsündeki kayıpları fark etmek zorunda kalması, ABD bankacılık sektöründeki endişeleri artırdı.

ABD merkezli ticari banka SVB Financial Group’un 21 milyar dolarlık tahvil durumunu yaklaşık 1,8 milyar dolar zararla kapatarak 2 milyar dolardan fazla sermaye artıracağını açıklamasının ardından bankanın hisse fiyatı dün yüzde 60’tan fazla değer kaybetmişti.

Piyasada devam eden kayıplar nedeniyle işlemler askıya alındı.

Silikon Vadisi Bankası olarak bilinen SVB Financial Group’un bazı girişim sermayesi yatırımcılarına paralarını bankadan çekmelerini tavsiye etmesinin ardından vadeli işlem piyasasında kayıpların sürmesi üzerine işlemleri askıya alındı.

ABD basınında yer alan haberde, SVB Financial Group’un çalışanlarına bir mesaj göndererek şirketin bir sonraki adımı belirlemek için bir dizi toplantı düzenlediğini ve şube çalışanları hariç tüm çalışanların çalışmalarının istendiğini bildirdi. bir sonraki duyuruya kadar evden.

Ayrıca, düzenleyicilerin SVB Financial Group’un Kaliforniya ofisinde denetimler yaptığı kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu