Haber

Japonya’dan “Takeshima kendi toprağıdır” tezlerinde kararlılık mesajı

Japonya, tartışmalı Dokdo/Takeshima adalarının “kendi toprağı” olduğu iddialarını pekiştirmek için düzenlenen törende “kararlı diplomasi” açıklaması yaptı.

Batı kıyı eyaleti Shimane’nin başkenti Matsue’de her yıl 22 Şubat’ta düzenlenen törene bu yıl Kabine Üyesi ve Parlamento Bakan Yardımcısı Nakano Hideyuki katıldı.

Törende konuşan Nakano, “Güney Kore’nin sıkıntı kullanmaya başladığı Takeshima’nın işgali temelsiz ve yasa dışıdır” diyerek, sorunun çözümü için “kararlı ve barışçıl diplomatik çabalarını sürdüreceklerini” söyledi.

Shimane Eyaleti Valisi Maruyama Tatsuya da Güney Koreli yetkililerin adalara yaptığı ziyaretleri “oldukça talihsiz” olarak nitelendirerek, sorunun çözülmesi için Tokyo-Seul görüşmelerine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Japonya Kabine Baş Sekreteri Matsuno Hirokazu başkentte düzenlediği basın toplantısında, “Tarihi gerçeklere veya uluslararası hukuka bakın, Takeshima açıkça Japonya’nın iç kısmıdır.” söz konusu.

Seul kızgın

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı, Japonya’nın Seul Büyükelçi Yardımcısı Kumagai Naoki’yi bakanlığa çağırarak törene tepkisini iletti.

Bakanlık yaptığı açıklamada, “Japonya’nın haksız toprak tartışmalarını tekrarlamasını şiddetle protesto ediyoruz” dedi.

Adacıkların toplam alanı 0,2 kilometrekare

Japonya Denizi (Sağ Deniz) kıyısındaki Shimane Valiliği tarafından “22 Şubat Takeshima Günü” ilan edilmesinin ardından 2006 yılından bu yana eyalette her yıl tören düzenleniyor.

Güney Kore’nin “Dokdo”, Japonların “Takeshima” adını verdiği toplam alanı 0,2 kilometrekare olan adacıklar, iki ülke arasında egemenlik tartışmalarının konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu