Haber

Kars’ta “15 Temmuz’u Unutmayacağız” konferansı düzenlendi

Kars’ta İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “15 Temmuz’u Unutmayacağız” konulu konferans düzenlendi.

Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen konferansta saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi.

Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Ortaçağ Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Selçuk Ural, programda yaptığı konuşmada, tarihçiler olarak geçmişin olay ve gerçeklerini paylaşarak geleceğin inşasına ışık tutmaya çalıştıklarını söyledi.

Ural, Türkiye’deki darbe olaylarına da değinerek, “1960, 1980 ve 2016 darbe girişimlerinin özelliklerine değinmeye çalışacağım. Türk tarihinde yeri ayrı.Darbeyi yapanlar da, halkın tepkisi de diğerlerinden ayırıyor.1960 darbesini askeri bir grup yönetirken, 1980’de Genelkurmay’ın emir komuta zinciri korunarak yürütüldü.15. Temmuz darbesi ordunun içine yerleşmiş siyasi yapı tarafından gerçekleştirilmeye çalışılmıştır.” söz konusu.

15 Temmuz darbe girişimine halkın direndiğine işaret eden Ural, “Milli iradeyi tanımayan, egemenlik otoritesini gasp etmek isteyen bu yapıya Türk milleti izin vermemiştir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde sağ olsunlar. halk sokağa döküldü ve darbecileri etkisiz hale getirdi.Halkın motamotu 1919’da olduğu gibi devletin varlığını ve birliğini korurken milli bir duruş sergileyerek ..değerlendirmesini yaptı.

İl Milli Eğitim Müdürü Aydın Acay da 15 Temmuz temalı fotoğraflar, gazeteler ve seminerler üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Vali Yardımcısı Muhammet Furkan Tuna, İl Jandarma Komutanı Albay Hıdır Ayçiçek, Gençlik ve Sporİl Müdürü Nedim Aslan, kurum amirleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu