Haber

Küf Hastalığı Manisa’da Üzüm Hasadını Azaltıyor

Dünyaca ünlü çekirdeksiz Sultani üzümünün yetiştirildiği Manisa’da, bağları vuran küf hastalığı nedeniyle verimin yüzde 35’ten fazla düşmesi bekleniyor. Rekoltenin yaklaşık 200 bin tona düşmesi nedeniyle üreticiler Manisa levha fiyatının açıklanmasını bekliyor.

İklim değişikliği ve mevsim dışı yağışlar Manisa’da yetiştirilen dünyaca ünlü çekirdeksiz üzümü de etkiledi. Yaz başında şiddetli yağışlar nedeniyle bağlarına ilaç uygulayamayan üzüm üreticilerini küf adı verilen bir hastalık kaptı. Bir tür mantar hastalığı olan ve nemli bağlarda hızla yayılan hastalık nedeniyle dallardaki salkımlarda kuruma ve dökülmeler meydana geldi. Manisa’nın neredeyse tamamında etkili olan külleme nedeniyle hasatta da büyük kayıplar yaşandı. Yüzde 35’i bulan rekolte düşüşleri nedeniyle bu yıl yaklaşık 200 bin ton üzüm hasadının açıklanması bekleniyor. Hastalık ve verim kayıplarının fazla olması nedeniyle çiftçiler Manisa’nın levhası olan 45 TL’nin altında bir fiyatın açıklanmamasını bekliyor.

Durumla ilgili açıklama yapan Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de olumsuz iklim koşulları nedeniyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında ilçemizde Saruhanlı’da ağır hasar meydana geldi. Üzümün başşehri şiddetli yağmur ve doludan dolayı hastalık var yan kısımlara da bulaşabilen bir hastalık olduğu için zamanında ilaç yazamadık çünkü ilaç yazamadık hastalık gelişti o yüzden ilgili ilaçları attık ama zaman geçti artık yapacak bir şey yok bu hastalık çok büyük hale geldi bu saatten sonra tedavisi yok hayır kesmemiz lazım onu alıp tezgâha koyuyoruz sıkıntılı bir durum ilçemizde 35 bin tona yakın eser bekleniyor geçmiş yıllarda 50 bin ton üzüm alırdık ilçemizde yüzde 35 civarında kayıp var ilçe.” dedi.

“İlimizin plakasını fiyat üzerinden istiyoruz”

Manisa’nın üzüm fiyatlarında rekolte kaybı nedeniyle plakasını beklediklerini söyleyen Okur, “Üzümün çoğunlukta olduğu tüm ilçelerde yüzde 35 civarında eser kaybımız var. verim.İnşallah rakamlar istediğimiz gibi olur.Devlet büyüklerimize sesleniyoruz.Çiftçi gerçekten mağdur.Üzümcü, “Zeytinci mağdur. Şu an çiftçilik yapan herkes mağdur. Fiyat için yardım bekliyoruz. Üzüm üzerinde ilimizin plakasını istiyoruz. Devletimiz vatandaşının yüzünü güldürecek” dedi.

Çiftçileri erken hasat yapmamaları konusunda uyaran Okur, “Erken hasatı kesinlikle önermiyoruz. Artık daha fazla kilo vermeyelim. Herkes ürününü zamanında biçmeli ve kurutmalı” dedi. – MANİSA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu