Haber

BM, Yemen’deki taraflarla kapsamlı diyalog arayışını sürdürüyor

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) güçlendirilmiş Güney Geçiş Kurulu’nun (GGK) lideri Ayderus ez-Zubeydi ile uzun süredir devam eden krizi sona erdirmek için tüm tarafları içeren bir diyalog başlatma konusunu görüştü. Yemen’de çatışma sürüyor. .

Özel Temsilci Grundberg, yaptığı yazılı açıklamada, bugün BAE’ye yaptığı ziyarette Zübeydi ile bir görüşme gerçekleştirdiğini bildirdi.

Görüşmede Yemen’de yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve ateşkesin sağlanmasına yönelik çalışmaların ele alındığını belirten Grundberg, bu amaçla tüm tarafları içeren kapsamlı bir “Yemen diyaloğu” başlatılması gerektiğini kaydetti.

2017 yılında Yemen’de kurulan BAE destekli SSC, geçici başkent Aden de dahil olmak üzere ülkenin güneyinde faaliyet gösteriyor.

BM Temsilcisi daha önce Yemen’deki çatışmayı sona erdirmek için bir anlaşmaya varmak üzere Moskova, Riyad, Maskat ve Aden’de görüşmelerde bulunmuştu.

Yemen’de iç savaş

Yemen’de Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgeleri elinde tutan İran merkezli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor. Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri de 2014 yılından bu yana Husilere karşı Yemen hükümetini destekliyor. Mart 2015.

Taraflar arasında 2 Nisan 2022’de BM öncülüğünde başlayan ateşkes 6 ay sürdü. BM Temsilcisi Grundberg ve savaşan taraflarla komşuluk bağları bulunan Umman, Yemen’de kapsamlı bir ateşkes için temaslarını sürdürüyor.

Ülkede yıllardır devam eden çatışmalarda yaklaşık 377 bin kişi hayatını kaybetti. Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen’deki iç savaş nedeniyle büyüyen insani kriz ürkütücü boyutlara ulaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu