Haber

Tekirdağlı balıkçılar ağ çalışmalarına başladı

Tekirdağ’da balıkçılar, bugün av sezonunun sona ermesiyle birlikte teknelerini liman ve barınaklara çekti.

1 Eylül’de yeniden “vira bismillah” diyebilmek için balıkçılar tekne ve ağları tamir etmeye başladı. Balıkçılar bugünden itibaren ağlarını tamir ederek günlük işlerine devam edecek.

Süleymanpaşa Su İşleri Kooperatifi Başkanı İbrahim Pehlivanoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, balıkçıların avlanma saatinin bittiğini ve avlanma saatinin başladığını söyledi.

Sezonun balıkçılar açısından verimli başladığını hatırlatan Pehlivanoğlu, “Geçen yıl eylül ayında sezon palamut bolluğuyla başladı. Sezon başında balıkçıların çoğu Karadeniz’de faaliyetlerine devam etti. Karadeniz’de tekirdağlı balıkçılar oralarda palamut avladı. Vatandaşlarımız o dönemde uygun fiyata balık yedi.” söz konusu.

Pehlivanoğlu, balıkçıların yeni dönem hazırlıklarına başlayacaklarını ve yeniden yelken açacakları günü umutla bekleyeceklerini belirtti.

Önümüzdeki dönemde lüferin bol olmasının beklendiğini ifade eden Pehlivanoğlu, “Deneyimli balıkçılarımız bu yıl lüfer ayı eylül olacak diyorlar. Büyük gırgır teknelerinde av yasağı başladı. 12 metre altı tekneler de devam edecek. Bu arkadaşlar da istavrit, menekşe, tekir ve sardalya avlayarak faaliyetlerine devam ediyorlar.Gırgır tekneleri de bakımlarına devam ederek eylül ayını bekleyecek.” dedi.

Balıkçı İdris Şeremet de yeni dönemde yeni umutlar için şimdiden ağ ve tekne bakımlarına başladıklarını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu