Ekonomi

TİHEK’ten depremzedelerden yüksek kira talep edenlere yaptırım uyarısı

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Başkanı Prof. yaraları iyileştirmekten.

Kılıç’a göre deprem sonrası yapılan haksızlık insanlık ayıbıdır.

“Sağlıklı bir evde yaşama hakkı temel ihtiyaçlar listesinin başında”

Kılıç, depremler nedeniyle çok sayıda evin yıkıldığını vurgulayarak, sağlıklı bir evde yaşama hakkının temel ihtiyaçlar listesinin başında yer aldığını ve temel bir insan hakkı olduğunu vurguladı.

“Deprem mağdurlarının mağduriyetini fırsata çevirmek isteyenler var”

Depremden etkilenen bölgede yaşayanların bir kısmının başka şehirlere göç ederek yeni bir konut edinmeye çalıştıklarını belirten Kılıç, bu durumu fırsata çevirmeye çalışarak depremzedelerden talep edilen yüksek kiraların kamu vicdanını yaraladığını ifade etti. .

“Deprem mağdurları başvurabilir”

Kılıç, konut konusunda ayrımcı bir tavırla karşılaşan depremzedelerin TİHEK’e başvurabileceğini kaydetti.

“Araştırma yapmaya karar verdik”

Muharrem Kılıç, depremin ardından yapılan meclis toplantısında re’sen denetim yetkisi kapsamında inceleme yapılmasına karar verdiklerini belirterek, şöyle devam etti:

Konut kiralarını artırmak ve özellikle depremzedeler için böyle bir şey yapmak insan hakları ihlalidir. Bazen eşitlik unsurunun ihlali, ayrımcılık ve ayrımcılık hukukumuzda da yer aldığı gibi ayrımcılığın konusu olabilir. Depremzedelere yüksek kira bedeli talep edemedikleri için verilmeme durumları olabiliyor. Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu, bu noktalara başvurulabilecek ve hak aranabilecek bir kurum olarak karşımıza çıkmaktadır. Meclis olarak ihlal kararlarımızı veriyoruz.

Kamuoyuna yansıdı “Deprem mağdurlarını çalıştırmayalım”Telaffuzu üzücü olarak nitelendiren Kılıç, TİHEK’in bu tür durumlarda idari yaptırım uygulama yetkisinin bulunduğunu kaydetti.

“Ceza verme yetkimiz var”

TİHEK Lideri Prof. Dr. Muharrem Kılıç, ceza verme yetkisine sahip olduğunu belirterek, şunları söyledi:

İnsanları bu tür şeylerden, istihdamdan ve barınmaya erişimden mahrum bırakmak hem insan haklarının ihlali hem de ayrımcılık yasağının ihlalidir. Bu tür duyuru, açıklama ve reklamların her biri gözetimimiz altındadır. Kurul kararıyla her biri hakkında idari yaptırım uygulama yetkimiz var.

gulagachaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu